Vi ble med på øvelse med Nedre Romerike brann- og redning i Fetsund.
For å være rystet til alle mulige situasjoner innen redning, må mannskapene øve og trene jevnlig.
Nedre Romerike brann- og redning (NRBR) har en egen USAR-gruppe (Urban Search And Rescue) som ble opprettet i 2017 etter kvikkleireskredet i Sørum. Denne gruppen er trent for å søke og drive redning i kollapsede bygg, grøfter, installasjoner, ras og lignende.

TRANGT: Redningsmannen som må heises ned luken har ikke veldig god plass.

HØYT: Siloen er flere meter høy. Et fall i den høyden kan medføre alvorlige personskader.

REDNING: Personen som har falt ned siloen få hjelp av redningsmann som er heist ned luken. Helsepersonell står på bakken og er klar for å gi medisinsk hjelp.

OPPE: Personen som ramlet ned luken er hentet ut av siloen og heises ned til bakkeplan hvor helsepersonell står.

LANGT NED: Har du høydeskrekk er det lureste å holde seg på bakken.

SYKEHUS NESTE: Personen som falt ned siloen har blitt pakket inn og lagt på båre. Her bærer mannskaper fra brannvesenet og ambulansen personen opp en bratt skråning.

ULENDT TERRENG: Det kreves mange personer for å frakte personen opp en skråning og gjennom skogen for å komme seg til ambulansen.

KREVENDE: Redningsoperasjonen er krevende for mannskapene med variert terreng og autovern.

UTE AV SKOGEN: Personen er ute av skogen og er kommet på båren til ambulansen. Brannvesenet bistår helt til personen er fraktet vekk med ambulanse.
Dette var kun en øvelse og hendelsen er ikke reel.
Legg til kommentar
Kommentarer